Legendaarne ajalooline uusarendus
Sõnapaar “ajalooline uusarendus” on oma sisult pisut vasturääkiv, kuid just nii võib Mustamäe linnaosa üldiselt iseloomustada. Tegemist on ju 1960ndatel aastatel endale uut kodu ihanud perede jaoks nostalgilise ja kunagi linnaehituses trende loonud paigaga.
Ametlikult on Mustamäe linnaosa halduslik linnaosa Tallinna edelaosas, mis piirneb läänes Haabersti, lõunas Nõmme ning idas ja põhjas Kristiine linnaosaga. Linnulennult on linnaosa keskpunktist Tallinna linnasüdamikku umbes 5 km.
Mustamäe linnaosa jaguneb kolmeks eriilmeliseks osaks: elamurajoonid eeskätt Mustamäe, Siili ja Sääse asumites, Kadaka teeäärne tööstusrajoon ning Akadeemia tee äärsed Tallinna Tehnikaülikool ja Tehnopoli tehnoloogiapargiga.
Mustamäe linnaosa pindala on 8,15 ruutkilomeetrit, moodustades Tallinna linna pindalast vaid 5%. Sellest on pindalalt pisut väiksem vaid Kristiine linnaosa (7,87 ruutkilomeetrit).
Mustamäe linnaosa on oma rahvaarvult suuruselt Eesti neljas "linn" Lasnamäe linnaosa, Tartu linna ja Narva linna järel. Seda muidugi juhul, kui me hüpoteetiliselt käsitleme Tallinna linnaosasid tinglikult iseseisvate üksustena.
Mustamäe linnaosas elas rahvastikuregistri andmetel 1. märtsi 2019 seisuga 66 555 alalist elanikku.
Siin on ka väga suur rahvastiku tihedus – üle 8000 inimese ruutkilomeetri kohta. See on konkurentsitult suurim kogu Tallinna alal.
Mustamäe linnaosa koosneb neljast asumist ja 21 struktuursest üksusest (mikrorajoonid ja kvartalid).
Linnaosas on järgmised asumid:
Kadaka asum, kus on 9 kvartalit: Laki (I ja II kv), Kadaka (I, II ja III kv), Mäepealse (I, II ja III kv) ja Akadeemia.
Mustamäe asumis on 8 mikrorajooni ja TalTechi (Tallinna Tehnikaülikooli) kvartal.
Siili ja Sääse asumid mõlemad on samades piirides ka mikrorajoonideks.
Mustamäe linnaosa linnaehituslik kujunemine on toimunud aastatel 1960–1970, mil rajati tänased Mustamäe linnaosa Mustamäe asumi üheksa elurajooni (mikrorajooni). Alates 1960. aasta teisest poolest ehitati korterelamuid ka Sääse ja Siili piirkonda.
Mustamäe asum oma mikrorajoonidega on valdavalt nõukogudeaegsest perioodist pärinevate korterelamutega. Need on väga suures osa tüüpsed korrusmajad, mis on amortiseerumas või juba amortiseerunud ning kindlasti moraalselt vananenud. Enamus neist on ka just energeetiliselt vähesäästlikud ning nii hoonete poolelt kui ka õuealade väljaarendatuselt kindlasti vähekaasaegse või lausa vananenud ilmega.
Uute kortermajade ehituse potentsiaal hoonestatud alal on väike, sest vaba ruumi olemasolevate hoonete vahel ei ole. Hoonestamine olemasolevatest elamualadest väljaspool võib aga riivata maa-alade kasutatavust üldistes huvides.
Samas, mingit põhjust Mustamäe kinnisvaraturu pärast muretseda pole, sest linnaosa paistab silma hea taristu, suurte tööandjate ja rohelise keskkonnaga.
Praegu on Mustamäel kõige minevam kaup 2-toalised korterid, mida ostetakse nii endale elamiseks kui ka investeeringu eesmärgil. Müügiks lähevad kõige paremini täielikult renoveeritud või kapitaalremonti vajavad elamispinnad.
Mustamäe tuntuimaks asutuseks on TalTech, mis asutati 1918. aastal.
Mustamäe asumi teine tähtis asutus on Põhja-Eesti Regionaalhaigla, mis loodi 2001. aastal mitme haigla ühinemisel. Selle haigla näol on tegemist Eesti suurima raviasutusega.
Mustamäe asub Harku tasandikul, mida lõuna poolt piirab Mustamäe nõlv. Kogu looduskeskkonna paremaks säilitamiseks on sinna loodud Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala.
Suuremal hulgal on säilinud asumis looduslik roheala (näiteks Sütiste mets, Kadaka mets ja Tallinna Tehnikaülikooli ümbrus), kus okaspuudest domineerib mänd. Lisaks on rajatud linnaparke (Männipark ja Lepistiku park) Lepistiku pargis kasvavad peamiselt sanglepad ja hall-lepad, Männipargis peamiselt noored männid. Männipargi alale plaaniti algselt luua Mustamäe keskus, kuid hiljem sellest plaanist loobuti.
Pinnaveekogusid pole Mustamäel palju säilinud. Enamasti on ajaloolised veekogud jäänud ehitustegevusele ette ja veed on suunatud kanalisatsioonisüsteemi. Suhteliselt palju on tehisveekogusid.
Mustamäel on hästi väljaehitatud ühistransporditaristu, aga ka ajalooliselt hea on lasteaedade-koolide võrgustik. Populaarseimad kaubanduskeskused on Mustika keskus, Mustamäe keskus ja Magistrali keskus.
Allikas: Tallinna linnavalitsus, Mustamäe linnaosavalitsus, Vikipeedia, Maa-amet, City24.ee.
39.7 – 112.3 m² | B energiaklass | Näita teed
Aitäh! Sinu andmed on edastatud! Sobiva pakkumise korral võtavad arendajad Sinuga otse ühendust!